Aircraft F-WWLC Data
19
aircraft records found
F-WWLC
2018 ATR 42-600, c/n 1403
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-600 Search all ATR 42-600 |
| Year built | 2018 |
| Construction Number (C/N) | 1403 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 48 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127m |
| Also Registered As |
N405SV
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
2014 ATR 42-600, c/n 1018
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-600 Search all ATR 42-600 |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 1018 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | Test registered |
| Delivery Date | 2014-00-00 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWLC
2011 ATR 42-500, c/n 827
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500 Search all ATR 42-500 |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 827 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 46 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
2007 ATR 42-500, c/n 669
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500 Search all ATR 42-500 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 669 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127E |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
2002 ATR 42-500, c/n 618
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500 Search all ATR 42-500 |
| Year built | 2002 |
| Construction Number (C/N) | 618 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127E |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
1999 ATR 42-500, c/n 622
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500 Search all ATR 42-500 |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 622 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
1999 ATR 72-212A, c/n 626
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 626 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
1998 ATR 72-212A, c/n 553
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 553 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
1997 ATR 42-500, c/n 537
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500 Search all ATR 42-500 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 537 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW127E |
| Also Registered As |
F-GPYK
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
1997 ATR 72-202, c/n 509
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-202 Search all ATR 72-202 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 509 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 68 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW124B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
1997 ATR 72-212A, c/n 527
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 527 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
1996 ATR 42-420, c/n 491
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-420 Search all ATR 42-420 |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 491 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
1996 ATR 42-500, c/n 522
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500 Search all ATR 42-500 |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 522 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 46 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW127E |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
1994 ATR 72-202, c/n 437
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-202 Search all ATR 72-202 |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 437 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW124B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
1994 ATR 72-212, c/n 413
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212 Search all ATR 72-212 |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 413 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 76 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
1993 ATR 42-320, c/n 363
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-320 Search all ATR 42-320 |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 363 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 50 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW121 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
ATR Toulouse-Blagnac, 31707 France |
F-WWLC
1992 ATR 72-212, c/n 344
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212 Search all ATR 72-212 |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 344 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 76 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
1992 ATR 72-202, c/n 305
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-202 Search all ATR 72-202 |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 305 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 70 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW124B |
| Also Registered As |
SX-BIH
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLC
1991 ATR 72-212, c/n 274
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212 Search all ATR 72-212 |
| Year built | 1991 |
| Construction Number (C/N) | 274 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 76 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW124 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |