Aircraft F-WWLO Data
15
aircraft records found
F-WWLO
2013 ATR 42-600, c/n 1006
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-600 Search all ATR 42-600 |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 1006 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 48 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWLO |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2013-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2013-09-13 |
Owner
| Owner | Avions de Transport Régional |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWLO
2012 ATR 72-600, c/n 988
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 Search all ATR 72-600 |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 988 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 70 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLO |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2012-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2012-02-09 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWLO
2012 ATR 72-600 (72-212A), c/n 1021
Latest photos of F-WWLO
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 (72-212A) Search all ATR 72-600 (72-212A) |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 1021 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127M |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWLO |
| Current Status | Test Registered |
| Delivery Date | 2012-00-00 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWLO
2011 ATR 72-600, c/n 958
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-600 Search all ATR 72-600 |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 958 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 70 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PWC127M |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLO |
| Current Status | Test Registered |
| Delivery Date | 2011-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2011-00-00 |
Owner
| Owner | ATR |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWLO
2008 ATR 42-500MP Surveyor, c/n 693
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500MP Surveyor Search all ATR 42-500MP Surveyor |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 693 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127E |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLO |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLO
2006 ATR 42-500, c/n 657
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500 Search all ATR 42-500 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 657 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127E |
| Also Registered As |
AP-BHJ
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWLO |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLO
2000 ATR 72-212A, c/n 640
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 640 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127F/M |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLO |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLO
1998 ATR 72-212A, c/n 547
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 547 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127F/M |
| Also Registered As |
B-3025
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWLO |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLO
1997 ATR 42-500, c/n 539
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500 Search all ATR 42-500 |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 539 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW127E |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLO |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLO
1997 ATR 72-212A, c/n 533
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212A Search all ATR 72-212A |
| Year built | 1997 |
| Construction Number (C/N) | 533 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 76 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127F |
| Also Registered As |
N533AT
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWLO |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLO
1996 ATR 42-500, c/n 514
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-500 Search all ATR 42-500 |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 514 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 60 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLO |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLO
1995 ATR 72-212, c/n 458
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212 Search all ATR 72-212 |
| Year built | 1995 |
| Construction Number (C/N) | 458 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 76 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW127 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLO |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLO
1994 ATR 72-212, c/n 404
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-212 Search all ATR 72-212 |
| Year built | 1994 |
| Construction Number (C/N) | 404 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 76 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW127 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLO |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLO
1992 ATR 42-300, c/n 329
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 42-300 Search all ATR 42-300 |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 329 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 50 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLO |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWLO
1992 ATR 72-202, c/n 285
Airframe Info
| Manufacturer | ATR |
| Model | 72-202 Search all ATR 72-202 |
| Year built | 1992 |
| Construction Number (C/N) | 285 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 66 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW120 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWLO |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1992-02-05 |
Owner
| Owner | Avions de Transport Régional |
| Address |
, France |