Aircraft F-WWYD Data
21
aircraft records found
F-WWYD
2019 Airbus A330-941, c/n 1922
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-941 Search all Airbus A330-941 |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 1922 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 298 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 7000-72 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2019-08-21 |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S. |
| Address |
Toulouse-Blagnac, 31707 France |
F-WWYD
2017 Airbus A330-343, c/n 1840
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-343 Search all Airbus A330-343 |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 1840 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 323 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2017-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2018-07-16 |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S. |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWYD
2017 Airbus A330-202, c/n 1777
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-202 Search all Airbus A330-202 |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 1777 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80E1A4 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | Manufacturer's registration |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S. |
| Address |
Toulouse-Blagnac, 31707 France |
F-WWYD
2015 Airbus A330-343, c/n 1632
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-343 Search all Airbus A330-343 |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 1632 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 300 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772C-60 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2015-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2015-06-19 |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S. |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWYD
2014 Airbus A330-323, c/n 1576
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-323 Search all Airbus A330-323 |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 1576 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW 4170 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2014-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2014-11-28 |
Owner
| Owner | EADS Group |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWYD
2014 Airbus A330-323, c/n 1518
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-323 Search all Airbus A330-323 |
| Year built | 2014 |
| Construction Number (C/N) | 1518 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW4168A |
| Also Registered As |
HL8293
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2014-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2014-04-17 |
Owner
| Owner | EADS Group |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWYD
2013 Airbus A330-243, c/n 1452
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243 Search all Airbus A330-243 |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 1452 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 279 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2013-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2013-09-25 |
Owner
| Owner | Airbus SAS |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWYD
2012 Airbus A330-243, c/n 1295
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243 Search all Airbus A330-243 |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 1295 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 294 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Trent 772B-60 |
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2012-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2012-03-10 |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWYD
2012 Airbus A330-243, c/n 1375
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243 Search all Airbus A330-243 |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 1375 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Trent 772C-60 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | Test registered |
| Delivery Date | 2012-00-00 |
Owner
| Owner | Airbus SAS |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWYD
2011 Airbus A330-243/MRTT, c/n 1250
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243/MRTT Search all Airbus A330-243/MRTT |
| Year built | 2011 |
| Construction Number (C/N) | 1250 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | Test Registered |
| Delivery Date | 2011-00-00 |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWYD
2010 Airbus A330-343X, c/n 1196
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-343X Search all Airbus A330-343X |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 1196 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 251 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
B-LAK
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWYD
2010 Airbus A330-343E, c/n 1099
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-343E Search all Airbus A330-343E |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 1099 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWYD
2010 Airbus A330-343X, c/n 1145
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-343X Search all Airbus A330-343X |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 1145 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 335 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Airbus Industrie Toulouse-Blagnac, 31707 France |
F-WWYD
2009 Airbus A330-243, c/n 1008
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243 Search all Airbus A330-243 |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 1008 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772C-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Airbus Industrie Toulouse-Blagnac, 31707 France |
F-WWYD
2009 Airbus A330-323E, c/n 1055
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-323E Search all Airbus A330-323E |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 1055 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 295 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW4168A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Airbus Industrie Toulouse-Blagnac, 31707 France |
F-WWYD
2008 Airbus A330-343E, c/n 958
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-343E Search all Airbus A330-343E |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 958 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 295 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Airbus Industrie Toulouse-Blagnac, 31707 France |
F-WWYD
2007 Airbus A330-323, c/n 0857
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-323 Search all Airbus A330-323 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 0857 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 379 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW4168A |
| Also Registered As |
N818NW
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2007-07-04 |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S. |
| Address |
Toulouse-Blagnac, 31707 France |
F-WWYD
2006 Airbus A330-223, c/n 802
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-223 Search all Airbus A330-223 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 802 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney PW4168A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2006-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2006-12-14 |
Owner
| Owner | Airbus SAS |
| Address |
Toulouse, France |
F-WWYD
2005 Airbus A330-302, c/n 680
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-302 Search all Airbus A330-302 |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 680 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 305 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80E1A4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | Test registration |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WWYD
2004 Airbus A330-243, c/n 625
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-243 Search all Airbus A330-243 |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 625 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 772B-60 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | Manufacturer test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Airbus Industrie Toulouse-Blagnac, 31707 France |
F-WWYD
2003 Airbus A330-323, c/n 0533
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A330-323 Search all Airbus A330-323 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 0533 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 379 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P&w PW4000 SER |
| Also Registered As |
N802NW
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | F-WWYD |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2003-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2003-07-08 |
Owner
| Owner | Airbus S.A.S |
| Address |
Toulouse, France |