Aircraft F-WZEA Data
8
aircraft records found
F-WZEA
2021 Guimbal Cabri G2, c/n 1296
Airframe Info
| Manufacturer | Guimbal |
| Model | Cabri G2 Search all Guimbal Cabri G2 |
| Year built | 2021 |
| Construction Number (C/N) | 1296 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming O - 360-J2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WZEA |
| Current Status | Manufacturer test registration |
| Delivery Date | 2021-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2022-01-16 |
Owner
| Owner | Hélicoptères Guimbal |
| Address |
, France |
F-WZEA
2019 Guimbal Cabri G2, c/n 1257
Airframe Info
| Manufacturer | Guimbal |
| Model | Cabri G2 Search all Guimbal Cabri G2 |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 1257 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming O - 360-J2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WZEA |
| Current Status | Manufacturer test registration |
| Delivery Date | 2019-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2019-10-15 |
Owner
| Owner | Hélicoptères Guimbal |
| Address |
, France |
F-WZEA
1984 Airbus A310-203, c/n 283
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A310-203 Search all Airbus A310-203 |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 283 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 280 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WZEA |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WZEA
1984 Airbus A310-222, c/n 329
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A310-222 Search all Airbus A310-222 |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 329 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7R4E1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WZEA |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WZEA
1983 Airbus A310-222, c/n 224
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A310-222 Search all Airbus A310-222 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 224 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 204 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7R4E |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WZEA |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WZEA
1981 Airbus A300B4-120, c/n 135
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A300B4-120 Search all Airbus A300B4-120 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 135 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-59A |
| Also Registered As |
EC-DLG
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | F-WZEA |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WZEA
1980 Airbus A300B4-203, c/n 101
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A300B4-203 Search all Airbus A300B4-203 |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 101 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 244 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-50C2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WZEA |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WZEA
Airbus A300B2K-3C, c/n 051
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A300B2K-3C Search all Airbus A300B2K-3C |
| Construction Number (C/N) | 051 |
| Number of Seats | 345 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WZEA |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |