Aircraft F-WZEB Data
9
aircraft records found
F-WZEB
2020 Guimbal Cabri G2, c/n 1277
Airframe Info
| Manufacturer | Guimbal |
| Model | Cabri G2 Search all Guimbal Cabri G2 |
| Year built | 2020 |
| Construction Number (C/N) | 1277 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming O - 360-J2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WZEB |
| Current Status | Manufacturer test registration |
| Delivery Date | 2020-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2021-01-10 |
Owner
| Owner | Hélicoptères Guimbal |
| Address |
, France |
F-WZEB
2017 Guimbal Cabri G2, c/n 1199
Airframe Info
| Manufacturer | Guimbal |
| Model | Cabri G2 Search all Guimbal Cabri G2 |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 1199 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming O - 360-J2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WZEB |
| Current Status | Manufacturer test registration |
| Delivery Date | 2017-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2017-06-10 |
Owner
| Owner | Hélicoptères Guimbal |
| Address |
, France |
F-WZEB
2016 Guimbal Cabri G2, c/n 1142
Airframe Info
| Manufacturer | Guimbal |
| Model | Cabri G2 Search all Guimbal Cabri G2 |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 1142 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Textron Lycoming O - 360-J2A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WZEB |
| Current Status | Manufacturer test registration |
| Delivery Date | 2016-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2016-04-28 |
Owner
| Owner | Hélicoptères Guimbal |
| Address |
, France |
F-WZEB
1983 Airbus A310-203, c/n 230
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A310-203 Search all Airbus A310-203 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 230 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 280 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80 SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WZEB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WZEB
1983 Airbus A310-222, c/n 285
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A310-222 Search all Airbus A310-222 |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 285 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-7R4E |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WZEB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WZEB
1981 Airbus A300B4-120, c/n 133
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A300B4-120 Search all Airbus A300B4-120 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 133 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney JT9D-59A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | F-WZEB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WZEB
1980 Airbus A300B4-2C, c/n 110
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A300B4-2C Search all Airbus A300B4-2C |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 110 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WZEB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WZEB
1979 Airbus A300B4-103, c/n 069
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A300B4-103 Search all Airbus A300B4-103 |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 069 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-50C2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WZEB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |
F-WZEB
1977 Airbus A300B2-1C, c/n 52
Airframe Info
| Manufacturer | Airbus |
| Model | A300B2-1C Search all Airbus A300B2-1C |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 52 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-502CR |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | F-WZEB |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, France |