Aircraft G-11-1 Data
5
aircraft records found
G-11-1
1987 British Aerospace HS.748 Series 2B, c/n 1806
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | HS.748 Series 2B Search all British Aerospace HS.748 Series 2B |
| Year built | 1987 |
| Construction Number (C/N) | 1806 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 44 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 536-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-1 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-1
1984 Hawker Siddeley HS.748 Series 2B, c/n 1797
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2B Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2B |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 1797 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 44 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 536-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-1 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-1
1972 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1718
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 1718 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 532-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-1 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-1
1971 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1702
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 1702 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 530 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | G-11-1 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Hawker Siddeley Aviation |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-1
1970 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1679
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 1679 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 532-2L |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-1 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Hawker Siddeley Aviation |
| Address |
, United Kingdom |