Aircraft G-11-10 Data
5
aircraft records found
G-11-10
1980 Hawker Siddeley HS.748 Series 2B, c/n 1783
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2B Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2B |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 1783 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 535-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-10 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-10
1977 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1761
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 1761 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 530 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-10 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-10
1972 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1714
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 1714 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 534-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-10 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-10
1971 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1695
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 1695 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 532-2L |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-10 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-10
Hawker Siddeley HS.748 Series 2B, c/n 1804
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2B Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2B |
| Construction Number (C/N) | 1804 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 530 |
| Also Registered As |
TJ-CCF
Written off on June 28, 1989
|
Aircraft
| Registration Number | G-11-10 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |