Aircraft G-11-3 Data
5
aircraft records found
G-11-3
1980 British Aerospace HS.748 Series 2B, c/n 1782
Airframe Info
| Manufacturer | British Aerospace |
| Model | HS.748 Series 2B Search all British Aerospace HS.748 Series 2B |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 1782 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 44 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 536-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-3 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-3
1972 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1716
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1972 |
| Construction Number (C/N) | 1716 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 532-2L |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-3 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-3
1971 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1704
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 1704 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 530 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | G-11-3 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-3
1970 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1681
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 1681 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 531 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-3 |
| Current Status | Manufacturer's registration |
Owner
| Owner | Hawker Siddeley Aircraft Company |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-3
1968 Hawker Siddeley HS-748 Series 2A/227, c/n 1662
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS-748 Series 2A/227 Search all Hawker Siddeley HS-748 Series 2A/227 |
| Year built | 1968 |
| Construction Number (C/N) | 1662 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 534-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-3 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |