Aircraft G-11-4 Data
5
aircraft records found
G-11-4
1984 Hawker Siddeley HS.748 Series 2B, c/n 1801
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2B Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2B |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 1801 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 530 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-4 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-4
1973 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1720
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 1720 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 532-2L |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-4 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-4
1971 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1705
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 1705 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 530 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | G-11-4 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-4
1970 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1680
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 1680 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 534-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-4 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-4
1965 Hawker Siddeley HS.748 SERIES 2, c/n 1584
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 SERIES 2 Search all Hawker Siddeley HS.748 SERIES 2 |
| Year built | 1965 |
| Construction Number (C/N) | 1584 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | - -- |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-4 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |