Aircraft G-11-5 Data
4
aircraft records found
G-11-5
1984 Hawker Siddeley HS.748 Series 2B, c/n 1802
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2B Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2B |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 1802 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 536-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-5 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-5
1971 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1706
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 1706 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 530 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-5 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-5
1971 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1700
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 1700 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 532-2L |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-5 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-5
1970 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1687
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 1687 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 534-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-5 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |