Aircraft G-11-8 Data
3
aircraft records found
G-11-8
1977 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1756
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1977 |
| Construction Number (C/N) | 1756 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart Mk.534-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-8 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-8
1973 Hawker Siddeley HS.748 Series 2A, c/n 1713
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748 Series 2A Search all Hawker Siddeley HS.748 Series 2A |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 1713 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 532-2L |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-8 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
G-11-8
1971 Hawker Siddeley HS.748-275 Sr2A SCD, c/n 1701
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Siddeley |
| Model | HS.748-275 Sr2A SCD Search all Hawker Siddeley HS.748-275 Sr2A SCD |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 1701 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Dart 534-2 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-11-8 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |