Aircraft G-CGPL Data
1
aircraft record found
G-CGPL
2010 Sonex Sonex, c/n LAA 337-14775
Latest photos of G-CGPL
Airframe Info
| Manufacturer | Sonex |
| Model | Sonex Search all Sonex Sonex |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | LAA 337-14775 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | VW VW Aeroconversion 2180cc |
Aircraft
| Registration Number | G-CGPL |
| Current Status | active |
Owner
| Owner | Privately Owned |
| Address |
, United Kingdom |
User contributed data
| Cruise speed | 130mph / 150mph @ 8000ft (by Paul C. Askew on 2011-12-09 16:10:14) |
| Overall Length | 18'1" (by Paul C. Askew on 2011-12-09 16:10:14) |
| Cabin width | 40" (by Paul C. Askew on 2011-12-09 16:10:14) |
| Empty Weight | 620 lbs (average) (by Paul C. Askew on 2011-12-09 16:26:57) |
| Max Range | 550 miles (by Paul C. Askew on 2011-12-09 16:26:57) |
| Max Fuel Capacity | 60 ltrs (by Paul C. Askew on 2011-12-09 16:26:57) |
| Service ceiling | 16,000 ft (calculated) (by Paul Askew on 2011-12-10 09:56:16) |
| Max speed | Vne 197 (by Paul Askew on 2011-12-10 09:56:16) |
| Max rate of climb | 800 - 1000 fpm (by Paul Askew on 2011-12-10 09:56:16) |
| Stall Speed - flaps up | 46 mph (by Paul Askew on 2011-12-10 09:51:08) |
| Stall Speed - flaps down | 40 mph (by Paul Askew on 2011-12-10 09:51:08) |
| Max rate of climb | 450/650 (by Paul Askew on 2014-03-12 15:52:33) |
| Cruise speed | 120/140 @ 8000ft (by Paul Askew on 2014-03-12 15:52:32) |