Aircraft G-TBEA Data
3
aircraft records found
G-TBEA
2003 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A-0191
Latest photos of G-TBEA
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0191 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | G-TBEA |
| Mode S (ICAO24) Code | 400F12 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2011-09-22 |
| Registration Cancel Date | 2017-02-20 |
Owner
| Owner | Centreline Air Charter Ltd |
| Address |
, United Kingdom |
G-TBEA
2003 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A-0191
Latest photos of G-TBEA
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0191 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2C |
Aircraft
| Registration Number | G-TBEA |
| Mode S (ICAO24) Code | 400F12 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2007-01-24 |
| Registration Cancel Date | 2011-09-22 |
Owner
| Owner | Xclusive Jet Charter Ltd |
| Address |
Southampton, SO18 2NL United Kingdom |
G-TBEA
2003 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A-0191
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0191 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2C |
Aircraft
| Registration Number | G-TBEA |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2006-05-19 |
| Registration Cancel Date | 2007-01-24 |
Owner
| Owner | Hanger 8 |
| Address |
Kidlington, Oxford, Oxfordshire OX5 1RA United Kingdom |