Aircraft G-VVTV Data
1
aircraft record found
G-VVTV
2006 Diamond DA-42, c/n 42.170
Latest photos of G-VVTV
Airframe Info
| Manufacturer | Diamond |
| Model | DA-42 Search all Diamond DA-42 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 42.170 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Thielert Aircraft Engines TAE 125-01 Centurian 1.7 |
Aircraft
| Registration Number | G-VVTV |
| Mode S (ICAO24) Code | 400FBC |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United Kingdom |
User contributed data
| Max Ramp Weight | 1793kg (by Stuart Cook on 2007-04-29 04:00:00) |
| Overall Length | 8560mm / 28ft 1 inch (by Stuart Cook on 2007-04-29 04:00:00) |
| Service ceiling | 18,000 feet (by Stuart Cook on 2007-04-29 04:00:00) |
| Thrust or HP | 2 x 135HP (by Stuart Cook on 2007-04-29 04:00:00) |
| Propeller Type | mt-Propeller MTV-6-A-C-F/CF 187-129 (Three bladed) (by Stuart Cook on 2007-04-29 04:00:00) |
| Mode S Code | 400FBC (by Stuart Cook on 2007-04-29 04:00:00) |
| Max Fuel Capacity | 76USG (by Stuart Cook on 2007-04-29 04:00:00) |
| Gross Weight | 1785kg (by Stuart Cook on 2007-04-29 04:00:00) |
| Fuel consumed per hour (Gallons) | 5.6 USG per side @75% Power (by Stuart Cook on 2007-04-29 04:00:00) |
| Fuel Type | JET A-1 (by Stuart Cook on 2007-04-29 04:00:00) |
| Cruise speed | 155 TAS @ 75% Power (by Stuart Cook on 2007-04-29 04:00:00) |
| Cabin doors | 3 (by Stuart Cook on 2007-04-29 04:00:00) |
| Overall Height | 2205mm / 7ft 3 inches (by Stuart Cook on 2007-04-29 04:00:00) |
| Wing Span | 13420mm / 44ft 0 inches (by Stuart Cook on 2007-04-29 04:00:00) |
| Wing Area | 16.29m² / 175.3 sq. ft. (by Stuart Cook on 2007-04-29 04:00:00) |