Aircraft H-307 Data
2
aircraft records found
H-307
1944 North American P-51K Mustang, c/n 111-30258
Latest photos of H-307
Airframe Info
| Manufacturer | North American |
| Model | P-51K Mustang Search all North American P-51K Mustang |
| Year built | 1944 |
| Construction Number (C/N) | 111-30258 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | None |
| Engine Manufacturer and Model | 0000 0000 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | H-307 |
| Current Status | preserved |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Netherlands |
H-307
Mil Mi-24V Hind E, c/n 3532424808779
Airframe Info
| Manufacturer | Mil |
| Model | Mi-24V Hind E Search all Mil Mi-24V Hind E |
| Construction Number (C/N) | 3532424808779 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Isotov TV3-117V |
Aircraft
| Registration Number | H-307 |
| Current Status | On active service |
Owner
| Owner | Croatian Air Force |
| Address |
, Croatia |