Aircraft HA-MIK Data
2
aircraft records found
HA-MIK
1974 Enstrom F-28A, c/n 251
Latest photos of HA-MIK
Airframe Info
| Manufacturer | Enstrom |
| Model | F-28A Search all Enstrom F-28A |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 251 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | LYCOMING HIO-360-C1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | HA-MIK |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
KOBO-COOP '96 KFT. Böny, Hungary |
HA-MIK
1973 Enstrom F-28A, c/n 124
Airframe Info
| Manufacturer | Enstrom |
| Model | F-28A Search all Enstrom F-28A |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | 124 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360-C1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | HA-MIK |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1993-00-00 |
| Registration Cancel Date | 2005-00-00 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, Hungary |