Aircraft HP-1A Data
4
aircraft records found
HP-1A
2009 Embraer EMB-135BJ Legacy, c/n 14501066
Latest photos of HP-1A
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | EMB-135BJ Legacy Search all Embraer EMB-135BJ Legacy |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 14501066 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce AE3007A1E |
Aircraft
| Registration Number | HP-1A |
| Current Status |
Owner
| Owner | Government of Panama |
| Address |
, Panama |
HP-1A
1970 Gulfstream Aerospace G-1159A, c/n 078
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-1159A Search all Gulfstream Aerospace G-1159A |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 078 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey RB.168 Mk 511-8 |
Aircraft
| Registration Number | HP-1A |
| Current Status |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Panameña |
| Address |
Panama Government , Panama |
HP-1A
1969 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 078
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 078 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | HP-1A |
| Current Status | Withdrawn from use in 2010 |
Owner
| Owner | Servicio Aereo Nacional |
| Address |
Panama City, Panama |
HP-1A
Israel Aircraft Industries Westwind 1123, c/n 180
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | Westwind 1123 Search all Israel Aircraft Industries Westwind 1123 |
| Construction Number (C/N) | 180 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbojet |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CJ610-8 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | HP-1A |
| Current Status | To civil register |
| Delivery Date | 1975-03-00 |
Owner
| Owner | Fuerza Aérea Panameña |
| Address |
Tocumen, Panama |