Aircraft I-EXMO Data
1
aircraft record found
I-EXMO
Luigi Pirandello
2000 Embraer ERJ-145LR (EMB-145LR), c/n 145299
Latest photos of I-EXMO
Airframe Info
| Manufacturer | Embraer |
| Model | ERJ-145LR (EMB-145LR) Search all Embraer ERJ-145LR (EMB-145LR) |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 145299 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 48 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Ae3007 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | I-EXMO |
| Alternative Code/Name | Luigi Pirandello |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2000-08-09 |
Owner
| Owner | Alitalia Express |
| Address |
, Italy |
User contributed data
| Wing Span | 20.04m (by Artur Bado? on 2006-10-04 04:00:00) |
| Cabin width | 2.10m (by Artur Bado? on 2006-10-04 04:00:00) |
| Cabin height | 1.82m (by Artur Bado? on 2006-10-04 04:00:00) |
| Max Zero Fuel Weight | 17,900kg (by Artur Bado? on 2006-10-04 04:00:00) |
| Max Landing Weight | 19,300kg (by Artur Bado? on 2006-10-04 04:00:00) |
| Max Take-off Weight | 22,000kg (by Artur Bado? on 2006-10-04 04:00:00) |