Aircraft JA302K Data
2
aircraft records found
JA302K
1996 Boeing 737-54K, c/n 28990
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-54K Search all Boeing 737-54K |
| Year built | 1996 |
| Construction Number (C/N) | 28990 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-3C1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | JA302K |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2010-10-00 |
| Registration Cancel Date | 2019-09-24 |
Owner
| Owner | ANA Wings |
| Address |
Narita, Japan |
JA302K
1993 Boeing 737-54K, c/n 28990 l/n 3002
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-54K Search all Boeing 737-54K |
| Year built | 1993 |
| Construction Number (C/N) | 28990 |
| Line Number (L/N) | 3002 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-3C1 |
Aircraft
| Registration Number | JA302K |
| Mode S (ICAO24) Code | 850DAF |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1998-03-09 |
| Registration Cancel Date | 2010-10-00 |
Owner
| Owner | All Nippon |
| Address |
Haneda, Japan |