Aircraft JA305K Data
2
aircraft records found
JA305K
1998 Boeing 737-54K, c/n 28993
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-54K Search all Boeing 737-54K |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 28993 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-3C1 |
Aircraft
| Registration Number | JA305K |
| Mode S (ICAO24) Code | 850E15 |
| Current Status | Withdrawn from use July 23, 20 |
| Delivery Date | 2014-12-01 |
Owner
| Owner | ANA Wings |
| Address |
Narita, Japan |
JA305K
1998 Boeing 737-54K, c/n 28993 l/n 30275
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 737-54K Search all Boeing 737-54K |
| Year built | 1998 |
| Construction Number (C/N) | 28993 |
| Line Number (L/N) | 30275 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 132 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | CFM International CFM56-3B-1 |
Aircraft
| Registration Number | JA305K |
| Mode S (ICAO24) Code | 850E15 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1998-10-15 |
Owner
| Owner | Air Do |
| Address |
, Japan |