Aircraft LN-OND Data
2
aircraft records found
LN-OND
2008 Sikorsky S-92A, c/n 92-0088
Latest photos of LN-OND
Airframe Info
| Manufacturer | Sikorsky |
| Model | S-92A Search all Sikorsky S-92A |
| Year built | 2008 |
| Construction Number (C/N) | 92-0088 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CT7-8A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | LN-OND |
| Mode S (ICAO24) Code | 478080 |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |
LN-OND
1985 Aerospatiale AS-332L, c/n 2157
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | AS-332L Search all Aerospatiale AS-332L |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 2157 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turbomeca Makila 1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | LN-OND |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Norske Helikopter |
| Address |
, Norway |