Aircraft LX-TQJ Data
3
aircraft records found
LX-TQJ
2013 Dassault Falcon 7X, c/n 197
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 7X Search all Dassault Falcon 7X |
| Year built | 2013 |
| Construction Number (C/N) | 197 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW307A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | LX-TQJ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2013-07-00 |
Owner
| Owner | Silver Arrow |
| Address |
, Luxembourg |
LX-TQJ
2009 Dassault Falcon 7X, c/n 88
Latest photos of LX-TQJ
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 7X Search all Dassault Falcon 7X |
| Year built | 2009 |
| Construction Number (C/N) | 88 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW307A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | LX-TQJ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2010-10-05 |
Owner
| Owner | Nasyajet S.A. - Global Jet Austria |
| Address |
, Luxembourg |
LX-TQJ
2007 Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10), c/n 20159
Airframe Info
| Manufacturer | Bombardier |
| Model | Challenger 300 (BD-100-1A10) Search all Bombardier Challenger 300 (BD-100-1A10) |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 20159 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell AS907-1-1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | LX-TQJ |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2007-12-09 |
Owner
| Owner | Global Jet Luxembourg SA |
| Address |
, Luxembourg |