Aircraft N1002K Data
3
aircraft records found
N1002K
2016 Boeing 787-8, c/n 38347 l/n 420
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 787-8 Search all Boeing 787-8 |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 38347 |
| Line Number (L/N) | 420 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 254 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GEnx-1B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1002K |
| Current Status |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1002K
Mooney M20M, c/n 270002
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20M Search all Mooney M20M |
| Construction Number (C/N) | 270002 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1002K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0075C |
| Certification Issued | 1992-12-01 |
| Last Action Taken | 1995-09-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1995-10-24 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
D-44799 Bochum, D-44799 Georgia |
N1002K
Let L-13 Blanik, c/n 026650
Airframe Info
| Manufacturer | Let |
| Model | L-13 Blanik Search all Let L-13 Blanik |
| Construction Number (C/N) | 026650 |
| Aircraft Type | Glider |
| Number of Seats | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N1002K |
| Mode S (ICAO24) Code | A0075C |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |