Aircraft N1002W Data
3
aircraft records found
N1002W
2004 Murray Frank H DA5B, c/n 06
Airframe Info
| Manufacturer | Murray Frank H |
| Model | DA5B Search all Murray Frank H DA5B |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 06 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Volkswagen CONVERSION |
Aircraft
| Registration Number | N1002W |
| Mode S (ICAO24) Code | A00767 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2002-07-29 |
| Air Worthiness Test | 2004-08-25 |
| Last Action Taken | 2008-07-15 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Odessa, TX 79763 United States |
| Region | Southwestern |
N1002W
1981 McDonnell Douglas MD-81 (DC-9-81), c/n 48015
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | MD-81 (DC-9-81) Search all McDonnell Douglas MD-81 (DC-9-81) |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 48015 |
| Number of Seats | 135 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT8D SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1002W |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1002W
Piper PA-31-310, c/n 318012029
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-31-310 Search all Piper PA-31-310 |
| Construction Number (C/N) | 318012029 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N1002W |
| Mode S (ICAO24) Code | A00767 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |