Aircraft N1003W Data
3
aircraft records found
N1003W
2019 Boeing 787-9 Dreamliner, c/n 38799
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 787-9 Dreamliner Search all Boeing 787-9 Dreamliner |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 38799 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 1000 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1003W |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2019-03-29 |
Owner
| Owner | Boeing Company |
| Address |
Renton, Washington 98057 United States |
N1003W
2010 Boeing 787-8, c/n 34832 l/n 23
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 787-8 Search all Boeing 787-8 |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 34832 |
| Line Number (L/N) | 23 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 186 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GEnx-1B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1003W |
| Current Status | Manufacturer's registration |
Owner
| Owner | Boeing Company |
| Address |
, United States |
N1003W
Tolteca
1981 McDonnell Douglas DC-10-15, c/n 48289
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | DC-10-15 Search all McDonnell Douglas DC-10-15 |
| Year built | 1981 |
| Construction Number (C/N) | 48289 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 385 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-50 SER |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1003W |
| Alternative Code/Name | Tolteca |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1981-12-03 |
Owner
| Owner | Mexicana |
| Address |
, United States |