Aircraft N1004W Data
3
aircraft records found
N1004W
1988 Air Tractor AT-401, c/n 401-0687
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-401 Search all Air Tractor AT-401 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 401-0687 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1340 Wasp |
Aircraft
| Registration Number | N1004W |
| Mode S (ICAO24) Code | A007AD |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1998-04-15 |
| Air Worthiness Test | 1988-06-27 |
| Last Action Taken | 2004-06-15 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-06-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | RIDDELL FLYING SERVICES INC |
| Address |
West Helena, AR 723900482 United States |
N1004W
1983 McDonnell Douglas MD-82 (DC-9-82), c/n 48022 l/n 1079
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | MD-82 (DC-9-82) Search all McDonnell Douglas MD-82 (DC-9-82) |
| Year built | 1983 |
| Construction Number (C/N) | 48022 |
| Line Number (L/N) | 1079 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 172 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | P & W JT8D SERIES |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1004W |
| Current Status | Test registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
built for AUA ntu , United States |
N1004W
Boeing CH-47F Chinook, c/n M.8890
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | CH-47F Chinook Search all Boeing CH-47F Chinook |
| Construction Number (C/N) | M.8890 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell T55-GA-714A |
| Also Registered As |
D-890
On active service
|
Aircraft
| Registration Number | N1004W |
| Mode S (ICAO24) Code | A007AD |
| Certification Issued | 2007-11-05 |
| Last Action Taken | 2009-01-28 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Boeing Co |
| Address |
Stewart Ave & Industrial Hwy Ridley Park, PA 19078 United States |
| Region | Eastern |