Aircraft N1005A Data
4
aircraft records found
N1005A
2007 Hawker Beechcraft Corp G58, c/n TH-2180
Airframe Info
| Manufacturer | Hawker Beechcraft Corp |
| Model | G58 Search all Hawker Beechcraft Corp G58 |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | TH-2180 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550-C |
| Also Registered As |
N967AS
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N1005A |
| Current Status | De-Registered |
| Delivery Date | 1982-12-30 |
| Registration Cancel Date | 1984-06-04 |
Owner
| Owner | VIASA |
| Address |
Caracas, Venezuela |
N1005A
2005 Fantasy Air Allegro 2000, c/n 05-039
Latest photos of N1005A
Airframe Info
| Manufacturer | Fantasy Air |
| Model | Allegro 2000 Search all Fantasy Air Allegro 2000 |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 05-039 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Rotax SEE BOMBADIER |
| Also Registered As |
OK-KUU 67
De-registered
|
Aircraft
| Registration Number | N1005A |
| Mode S (ICAO24) Code | A007BC |
| Certification Issued | 2006-01-10 |
| Air Worthiness Test | 2005-11-25 |
| Last Action Taken | 2006-01-10 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Edenton, NC 27932 United States |
| Region | Eastern |
N1005A
1982 McDonnell Douglas MD-82 (DC-9-82), c/n 49103
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | MD-82 (DC-9-82) Search all McDonnell Douglas MD-82 (DC-9-82) |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 49103 |
| Number of Seats | 172 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1005A |
| Current Status | De-Registered |
| Delivery Date | 1982-12-30 |
| Registration Cancel Date | 1984-06-04 |
Owner
| Owner | VIASA |
| Address |
Caracas, Venezuela |
N1005A
Air Tractor Inc AT-401, c/n 4010700
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-401 Search all Air Tractor Inc AT-401 |
| Construction Number (C/N) | 4010700 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1005A |
| Mode S (ICAO24) Code | A007BC |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-04-21 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |