Aircraft N1006K Data
4
aircraft records found
N1006K
2019 Boeing 787-8, c/n 64436
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 787-8 Search all Boeing 787-8 |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 64436 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GEnx-1B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1006K |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2019-02-28 |
Owner
| Owner | Boeing Company |
| Address |
Renton, Washington 98057 United States |
N1006K
2019 Boeing 787-9, c/n 60328
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 787-9 Search all Boeing 787-9 |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 60328 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GEnx-1B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1006K |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2019-09-12 |
Owner
| Owner | Boeing Company |
| Address |
Renton, Washington 98057 United States |
N1006K
2000 Boeing 757-208, c/n 30423 l/n 916
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-208 Search all Boeing 757-208 |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 30423 |
| Line Number (L/N) | 916 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 189 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce RB211-535E4 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1006K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1006K
1980 Swearingen SA-226T(B) Merlin IIIB, c/n T-322
Airframe Info
| Manufacturer | Swearingen |
| Model | SA-226T(B) Merlin IIIB Search all Swearingen SA-226T(B) Merlin IIIB |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | T-322 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TPE331 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1006K |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |