Aircraft N1006T Data
5
aircraft records found
N1006T
2007 Cessna 172S Skyhawk SP, c/n 172S10594
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Skyhawk SP Search all Cessna 172S Skyhawk SP |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 172S10594 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
Aircraft
| Registration Number | N1006T |
| Mode S (ICAO24) Code | A007F0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-11-12 |
| Air Worthiness Test | 2007-10-05 |
| Last Action Taken | 2010-11-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-01-05 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Fort Lauderdale, FL 33301 United States |
| Region | Southern |
N1006T
2005 Cessna 172S Skyhawk SP, c/n 172S9804
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 172S Skyhawk SP Search all Cessna 172S Skyhawk SP |
| Year built | 2005 |
| Construction Number (C/N) | 172S9804 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming IO-360-L2A |
| Also Registered As |
D-ESFM
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N1006T |
| Mode S (ICAO24) Code | A007F0 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2005-03-18 |
| Air Worthiness Test | 2005-03-14 |
| Last Action Taken | 2005-03-18 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-04-14 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD |
| Address |
Lakeland, FL 33811 United States |
N1006T
1988 Air Tractor Inc AT-501, c/n 501-0030
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-501 Search all Air Tractor Inc AT-501 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 501-0030 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Walter NZ |
Aircraft
| Registration Number | N1006T |
| Mode S (ICAO24) Code | A007F0 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1995-06-05 |
| Air Worthiness Test | 1996-05-24 |
| Last Action Taken | 2001-07-12 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2002-07-25 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Guymon, OK 73942 United States |
N1006T
1958 Lockheed L-188A Electra, c/n 188A-1006
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | L-188A Electra Search all Lockheed L-188A Electra |
| Year built | 1958 |
| Construction Number (C/N) | 188A-1006 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 102 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D13 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1006T |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1975-10-00 |
Owner
| Owner | Evergreen International Airlines |
| Address |
McMinnville, Oregon United States |
N1006T
Rotec Rally, c/n 201
Airframe Info
| Manufacturer | Rotec |
| Model | Rally Search all Rotec Rally |
| Construction Number (C/N) | 201 |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1006T |
| Mode S (ICAO24) Code | A007F0 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |