Aircraft N1007W Data
2
aircraft records found
N1007W
1988 Air Tractor AT-502, c/n 502-0032
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor |
| Model | AT-502 Search all Air Tractor AT-502 |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 502-0032 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
Aircraft
| Registration Number | N1007W |
| Mode S (ICAO24) Code | A00816 |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 2009-06-26 |
| Air Worthiness Test | 1988-10-28 |
| Last Action Taken | 2009-06-26 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Bi-state Helicopters Inc |
| Address |
Covington, IN 47932 United States |
| Region | Great Lakes |
N1007W
City of San Diego
1980 Swearingen SA-226TC Metro II, c/n TC-346
Airframe Info
| Manufacturer | Swearingen |
| Model | SA-226TC Metro II Search all Swearingen SA-226TC Metro II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | TC-346 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett AiResearch TPE331 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1007W |
| Alternative Code/Name | City of San Diego |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | Sun Aire Lines |
| Address |
, United States |