Aircraft N100AK Data
4
aircraft records found
N100AK
2004 Israel Aircraft Industries IAI-1124A Westwind II, c/n 153
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | IAI-1124A Westwind II Search all Israel Aircraft Industries IAI-1124A Westwind II |
| Year built | 2004 |
| Construction Number (C/N) | 153 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Honeywell TFE731-40R |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N100AK |
| Mode S (ICAO24) Code | A004BE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2009-10-27 |
| Air Worthiness Test | 2008-06-06 |
| Last Action Taken | 2010-02-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Northern Holdings Inc |
| Address |
Anchorage, AK 99522 United States |
| Region | Alaskan |
N100AK
1999 Israel Aircraft Industries IAI-1125A Astra SPX, c/n 121
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | IAI-1125A Astra SPX Search all Israel Aircraft Industries IAI-1125A Astra SPX |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 121 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N100AK |
| Current Status | Re-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N100AK
1980 Israel Aircraft Industries IAI-1124A Westwind II, c/n 302
Airframe Info
| Manufacturer | Israel Aircraft Industries |
| Model | IAI-1124A Westwind II Search all Israel Aircraft Industries IAI-1124A Westwind II |
| Year built | 1980 |
| Construction Number (C/N) | 302 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
Aircraft
| Registration Number | N100AK |
| Current Status | W/O |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N100AK
1967 Lockheed 382B, c/n 4209
Airframe Info
| Manufacturer | Lockheed |
| Model | 382B Search all Lockheed 382B |
| Year built | 1967 |
| Construction Number (C/N) | 4209 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 501-D22A |
Aircraft
| Registration Number | N100AK |
| Mode S (ICAO24) Code | A004BE |
| Certification Issued | 1973-06-28 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1975-01-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ALASKA INTERNATIONAL AIR INC |
| Address |
Fairbanks, AK 99701 |
| Region | Alaskan |