Aircraft N100JS Data
6
aircraft records found
N100JS
2019 Gulfstream Aerospace GVII-G500, c/n 72033
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | GVII-G500 Search all Gulfstream Aerospace GVII-G500 |
| Year built | 2019 |
| Construction Number (C/N) | 72033 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PW814GA |
Aircraft
| Registration Number | N100JS |
| Mode S (ICAO24) Code | A0058D |
| Current Status | Registered |
| Delivery Date | 2019-03-08 |
Owner
| Owner | TVPX ARS Incorporated trustee |
| Address |
North Salt Lake, Utah 84054 United States |
N100JS
2015 Dassault Falcon 2000EX, c/n 318
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 2000EX Search all Dassault Falcon 2000EX |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 318 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 13 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt and Whitney PW308C |
Aircraft
| Registration Number | N100JS |
| Current Status | registered |
Owner
| Owner | TVPX ARS INC Trustee |
| Address |
North Salt Lake, UT United States |
N100JS
2010 Cessna 525C, c/n 525C-0009
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525C Search all Cessna 525C |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 525C-0009 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 11 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-4A |
| Also Registered As |
M-AZIA
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N100JS |
| Mode S (ICAO24) Code | A0058D |
| Certification Issued | 2010-10-19 |
| Last Action Taken | 2010-10-19 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Jato Aviation Inc Trustee |
| Address |
Wilmington, DE 19808 United States |
| Region | Eastern |
N100JS
2006 Cessna 525B CitationJet CJ3, c/n 525B-0095
Latest photos of N100JS
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525B CitationJet CJ3 Search all Cessna 525B CitationJet CJ3 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 525B-0095 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-3A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N100JS |
| Mode S (ICAO24) Code | A0058D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2006-08-21 |
| Air Worthiness Test | 2006-08-09 |
| Last Action Taken | 2006-08-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Jato Aviation Inc Trustee |
| Address |
Wilmington, DE 19808 United States |
| Region | Eastern |
N100JS
2003 Cessna 525A CitationJet CJ2, c/n 525A-0176
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 525A CitationJet CJ2 Search all Cessna 525A CitationJet CJ2 |
| Year built | 2003 |
| Construction Number (C/N) | 525A-0176 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams International FJ44-2C |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N100JS |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2003-07-31 |
Owner
| Owner | Jato Aviation Incorporated |
| Address |
Wilmington, Delaware 19808 United States |
N100JS
1999 PZL-Mielec M-18B Dromader, c/n 1Z027-29
Airframe Info
| Manufacturer | PZL-Mielec |
| Model | M-18B Dromader Search all PZL-Mielec M-18B Dromader |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 1Z027-29 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N100JS |
| Mode S (ICAO24) Code | A0058D |
| Last Action Taken | 2000-07-03 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2000-07-06 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | MID CONTINENT AIRCRAFT CORP |
| Address |
Hayti, MO 63851 United States |