Aircraft N1012K Data
3
aircraft records found
N1012K
2006 Eurocopter AS-350B-2 Ecureuil, c/n 4188
Latest photos of N1012K
Airframe Info
| Manufacturer | Eurocopter |
| Model | AS-350B-2 Ecureuil Search all Eurocopter AS-350B-2 Ecureuil |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 4188 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Turboméca Arriel 1D1 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1012K |
| Mode S (ICAO24) Code | A00B13 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-03-16 |
| Air Worthiness Test | 2007-02-17 |
| Last Action Taken | 2011-03-16 |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Registration Type | Government |
| Owner | Fayette County Sheriffs Office |
| Address |
Fayetteville, GA 30214 United States |
| Region | Southern |
N1012K
1982 Pereira Osprey II, c/n 148
Airframe Info
| Manufacturer | Pereira |
| Model | Osprey II Search all Pereira Osprey II |
| Year built | 1982 |
| Construction Number (C/N) | 148 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-320 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1012K |
| Mode S (ICAO24) Code | A00B13 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 1981-11-06 |
| Air Worthiness Test | 1982-08-18 |
| Last Action Taken | 2000-05-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-05-01 |
Owner
| Registration Type | Partnership |
| Address |
Nyssa, OR 97913 United States |
N1012K
1946 Luscombe 8A, c/n 3739
Airframe Info
| Manufacturer | Luscombe |
| Model | 8A Search all Luscombe 8A |
| Year built | 1946 |
| Construction Number (C/N) | 3739 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1012K |
| Mode S (ICAO24) Code | A00B13 |
| Certification Issued | 1948-11-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1955-10-17 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Wilbur, WA 99185 |
| Region | Northwest Mountain |