Aircraft N1020K Data
3
aircraft records found
N1020K
2017 Boeing 787-9 Dreamliner, c/n 38777
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 787-9 Dreamliner Search all Boeing 787-9 Dreamliner |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 38777 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Trent 1000 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1020K |
| Current Status | Manufacturer's registration |
| Delivery Date | 2017-09-01 |
Owner
| Owner | Boeing Company |
| Address |
Seattle, Washington United States |
N1020K
2015 Boeing 787-9, c/n 35151
Latest photos of N1020K
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 787-9 Search all Boeing 787-9 |
| Year built | 2015 |
| Construction Number (C/N) | 35151 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GEnx-1B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1020K |
| Current Status | Manufacturer's registration |
Owner
| Owner | Boeing Company |
| Address |
Renton, Washington 98057 United States |
N1020K
2012 Boeing 787-8, c/n 34745 l/n 49
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 787-8 Search all Boeing 787-8 |
| Year built | 2012 |
| Construction Number (C/N) | 34745 |
| Line Number (L/N) | 49 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 270 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GEnx-1B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1020K |
| Current Status | Manufacturer's registration |
Owner
| Owner | Boeing Company |
| Address |
, United States |