Aircraft N1021S Data
4
aircraft records found
N1021S
2010 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B2206
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 208B2206 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
PK-BVL
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N1021S |
| Mode S (ICAO24) Code | A00EAE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2010-07-02 |
| Air Worthiness Test | 2010-05-26 |
| Last Action Taken | 2010-07-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-11-15 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Rangeflyers Inc |
| Address |
Wichita, KS 67230 United States |
| Region | Central |
N1021S
2007 Piper PA-32R-301T, c/n 3257454
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32R-301T Search all Piper PA-32R-301T |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 3257454 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AH1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1021S |
| Mode S (ICAO24) Code | A00EAE |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2007-05-21 |
Owner
| Owner | GLOBE AERO LTD INC |
| Address |
Lakeland, Florida FL 33811 United States |
N1021S
2007 Piper PA-32R-301T, c/n 3257454
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-32R-301T Search all Piper PA-32R-301T |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 3257454 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AH1A |
Aircraft
| Registration Number | N1021S |
| Mode S (ICAO24) Code | A00EAE |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-04-27 |
| Air Worthiness Test | 2007-04-13 |
| Last Action Taken | 2007-04-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-05-21 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | GLOBE AERO LTD INC |
| Address |
Lakeland, FL 33811 United States |
N1021S
1974 Rockwell International S-2R, c/n 1875R
Airframe Info
| Manufacturer | Rockwell International |
| Model | S-2R Search all Rockwell International S-2R |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 1875R |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | P&w R1340 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1021S |
| Mode S (ICAO24) Code | A00EAE |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1998-07-07 |
| Air Worthiness Test | 1979-05-23 |
| Last Action Taken | 2004-07-20 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-08-28 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | PARK WESTERN LEASING INC |
| Address |
Tempe, AZ 85282 United States |