Aircraft N1022G Data
6
aircraft records found
N1022G
2017 Textron Aviation Inc. (Cessna) 525 Citation M2, c/n 525-0974
Latest photos of N1022G
Airframe Info
| Manufacturer | Textron Aviation Inc. (Cessna) |
| Model | 525 Citation M2 Search all Textron Aviation Inc. (Cessna) 525 Citation M2 |
| Year built | 2017 |
| Construction Number (C/N) | 525-0974 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Williams FJ44-1AP |
Aircraft
| Registration Number | N1022G |
| Mode S (ICAO24) Code | 50007307 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | Welcome Grove LLC |
| Address |
West Sacramento, California 95605 United States |
N1022G
2010 Cessna 208B Grand Caravan, c/n 208B2217
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Grand Caravan Search all Cessna 208B Grand Caravan |
| Year built | 2010 |
| Construction Number (C/N) | 208B2217 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-114A |
| Also Registered As |
PK-BVO
Registered
|
Aircraft
| Registration Number | N1022G |
| Mode S (ICAO24) Code | A00EC7 |
| Last Action Taken | 2010-03-02 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-02-17 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Cessna Aircraft Company |
| Address |
3 Cessna Blvd Wichita, KS 67215 United States |
| Region | Central |
N1022G
1989 Learjet 35A, c/n 35-650
Airframe Info
| Manufacturer | Learjet |
| Model | 35A Search all Learjet 35A |
| Year built | 1989 |
| Construction Number (C/N) | 35-650 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Garrett TFE731-2B |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1022G |
| Current Status | Manufacturer Registration |
Owner
| Owner | Learjet Corp |
| Address |
, United States |
N1022G
1945 Consolidated Vultee PBY-6A, c/n 2026
Airframe Info
| Manufacturer | Consolidated Vultee |
| Model | PBY-6A Search all Consolidated Vultee PBY-6A |
| Year built | 1945 |
| Construction Number (C/N) | 2026 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 25 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-1830 Twin Wasp |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1022G |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1022G
Bell 212, c/n 30941
Airframe Info
| Manufacturer | Bell |
| Model | 212 Search all Bell 212 |
| Construction Number (C/N) | 30941 |
| Number of Seats | 15 |
| Number of Engines | 2 |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1022G |
| Mode S (ICAO24) Code | A00EC7 |
| Last Action Taken | 2007-03-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-03-27 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | ADEX INTERNATIONAL INC |
| Address |
Miami, FL 33186 United States |
N1022G
Mooney M20K, c/n 250555
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20K Search all Mooney M20K |
| Construction Number (C/N) | 250555 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1022G |
| Mode S (ICAO24) Code | A00EC7 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-03-09 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |