Aircraft N1022K Data
2
aircraft records found
N1022K
N4022K
1978 GAF N24A, c/n N24A-71
Latest photos of N1022K
Airframe Info
| Manufacturer | GAF |
| Model | N24A Search all GAF N24A |
| Year built | 1978 |
| Construction Number (C/N) | N24A-71 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 19 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-B17 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1022K |
| Alternative Code/Name | N4022K |
| Mode S (ICAO24) Code | A00ECA |
| Current Status | Cancelled |
| Delivery Date | 1979-05-22 |
| Registration Cancel Date | 1998-05-14 |
Owner
| Owner | Armco Pacific Investments Incorporated |
| Address |
, United States |
N1022K
Zucht Arthur 1 ZUCHT, c/n 1
Airframe Info
| Manufacturer | Zucht Arthur |
| Model | 1 ZUCHT Search all Zucht Arthur 1 ZUCHT |
| Construction Number (C/N) | 1 |
| Number of Seats | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1022K |
| Mode S (ICAO24) Code | A00ECA |
| Certification Issued | 2001-10-24 |
| Last Action Taken | 2004-11-16 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2004-12-15 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
San Antonio, TX 782041120 United States |