Aircraft N1024A Data
3
aircraft records found
N1024A
2016 Boeing 787-8 Dreamliner, c/n 38345 l/n 394
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 787-8 Dreamliner Search all Boeing 787-8 Dreamliner |
| Year built | 2016 |
| Construction Number (C/N) | 38345 |
| Line Number (L/N) | 394 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 254 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric GEnx-1B |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N1024A |
| Mode S (ICAO24) Code | 06A0BF |
| Current Status | Manufacture Registration |
| Delivery Date | 2016-01-13 |
Owner
| Owner | The Boeing Company |
| Address |
, United States |
N1024A
2000 Boeing 757-22L, c/n 29305/894
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 757-22L Search all Boeing 757-22L |
| Year built | 2000 |
| Construction Number (C/N) | 29305/894 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce RB211-535E4 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1024A |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1024A
Cessna 208B, c/n 208B0315
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 208B Search all Cessna 208B |
| Construction Number (C/N) | 208B0315 |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
Aircraft
| Registration Number | N1024A |
| Mode S (ICAO24) Code | A00F07 |
| Last Action Taken | 1992-10-14 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1993-02-18 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | CESSNA AIRCRAFT CO |
| Address |
Wichita, KS 67277 |