Aircraft N1025A Data
2
aircraft records found
N1025A
1990 Air Tractor Inc AT-502, c/n 502-0075
Airframe Info
| Manufacturer | Air Tractor Inc |
| Model | AT-502 Search all Air Tractor Inc AT-502 |
| Year built | 1990 |
| Construction Number (C/N) | 502-0075 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
Aircraft
| Registration Number | N1025A |
| Mode S (ICAO24) Code | A00F2A |
| Certification Class | Restricted |
| Certification Issued | 1990-04-26 |
| Air Worthiness Test | 1990-02-23 |
| Last Action Taken | 2007-04-17 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Mattoon, IL 61938 United States |
| Region | Great Lakes |
N1025A
Reims F337G, c/n 3370069
Airframe Info
| Manufacturer | Reims |
| Model | F337G Search all Reims F337G |
| Construction Number (C/N) | 3370069 |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N1025A |
| Mode S (ICAO24) Code | A00F2A |
| Certification Issued | 1980-03-13 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1981-08-21 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Tustin, CA 92680 |
| Region | Western-Pacific |