Aircraft N1038V Data
3
aircraft records found
N1038V
2007 Mooney M20R, c/n 29-0485
Airframe Info
| Manufacturer | Mooney |
| Model | M20R Search all Mooney M20R |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | 29-0485 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO-550-G |
Aircraft
| Registration Number | N1038V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0135D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-09-26 |
| Air Worthiness Test | 2007-08-30 |
| Last Action Taken | 2007-09-26 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-02-02 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Aircraft Guaranty Management Llc Trustee |
| Address |
Houston, TX 77060 United States |
| Region | Southwestern |
N1038V
1949 Aero Spacelines 377SG Super Guppy, c/n 15938
Airframe Info
| Manufacturer | Aero Spacelines |
| Model | 377SG Super Guppy Search all Aero Spacelines 377SG Super Guppy |
| Year built | 1949 |
| Construction Number (C/N) | 15938 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 92 |
| Number of Engines | 4 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Witney T-34P-7 |
| Also Registered As |
N940NS
Valid (Mothballed Pima AFB)
|
Aircraft
| Registration Number | N1038V |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |
N1038V
Maxair Hummer A, c/n 0085A
Airframe Info
| Manufacturer | Maxair |
| Model | Hummer A Search all Maxair Hummer A |
| Construction Number (C/N) | 0085A |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1038V |
| Mode S (ICAO24) Code | A0135D |
| Certification Issued | 1981-09-02 |
| Last Action Taken | 1983-05-05 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1983-05-05 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Nashua, NH 03060 United States |