Aircraft N1039W Data
2
aircraft records found
N1039W
2006 Fisher R-80 Tiger Moth, c/n TM28
Latest photos of N1039W
Airframe Info
| Manufacturer | Fisher |
| Model | R-80 Tiger Moth Search all Fisher R-80 Tiger Moth |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | TM28 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Ama/expr UNKNOWN ENG |
Aircraft
| Registration Number | N1039W |
| Mode S (ICAO24) Code | A01381 |
| Certification Class | Experimental |
| Certification Issued | 2005-10-06 |
| Air Worthiness Test | 2006-02-04 |
| Last Action Taken | 2008-10-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Ocala, FL 34472 United States |
| Region | Southern |
N1039W
1950 Convair VT-29A, c/n 192
Airframe Info
| Manufacturer | Convair |
| Model | VT-29A Search all Convair VT-29A |
| Year built | 1950 |
| Construction Number (C/N) | 192 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 14 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney R-2800 Double Wasp |
| Also Registered As |
49-1925
Withdrawn from service
|
Aircraft
| Registration Number | N1039W |
| Mode S (ICAO24) Code | A01381 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1988-12-05 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |