Aircraft N1052A Data
2
aircraft records found
N1052A
2006 Piper PA-28-161, c/n 2842279
Airframe Info
| Manufacturer | Piper |
| Model | PA-28-161 Search all Piper PA-28-161 |
| Year built | 2006 |
| Construction Number (C/N) | 2842279 |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming O-320-D3G |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1052A |
| Mode S (ICAO24) Code | A019E6 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-04-27 |
| Air Worthiness Test | 2006-09-12 |
| Last Action Taken | 2007-04-27 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2007-05-22 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | WESTERN AVIATION MAINTENANCE INC |
| Address |
Mesa, AZ 85205 United States |
N1052A
1974 Stits SA-11A Playmate, c/n 19
Airframe Info
| Manufacturer | Stits |
| Model | SA-11A Playmate Search all Stits SA-11A Playmate |
| Year built | 1974 |
| Construction Number (C/N) | 19 |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming 0-290 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1052A |
| Mode S (ICAO24) Code | A019E6 |
| Certification Class | Experimental |
| Air Worthiness Test | 1980-09-16 |
| Last Action Taken | 2003-07-23 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2003-07-24 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Xxx, OK 73125 United States |