Aircraft N1053W Data
2
aircraft records found
N1053W
2007 Cessna T182T, c/n T18208792
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | T182T Search all Cessna T182T |
| Year built | 2007 |
| Construction Number (C/N) | T18208792 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 4 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming TIO-540-AK1A |
Aircraft
| Registration Number | N1053W |
| Mode S (ICAO24) Code | A01A1D |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2008-05-21 |
| Air Worthiness Test | 2007-10-23 |
| Last Action Taken | 2008-05-21 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Prall Equipment Leasing Inc |
| Address |
Fishers, IN 46038 United States |
| Region | Great Lakes |
N1053W
Stolp SA-750 Acroduster Too, c/n 242
Airframe Info
| Manufacturer | Stolp |
| Model | SA-750 Acroduster Too Search all Stolp SA-750 Acroduster Too |
| Construction Number (C/N) | 242 |
| Number of Seats | 2 |
| Number of Engines | 1 |
Aircraft
| Registration Number | N1053W |
| Mode S (ICAO24) Code | A01A1D |
| Certification Issued | 1979-04-11 |
| Last Action Taken | 2002-11-19 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2005-01-28 |
Owner
| Registration Type | Individual |
| Address |
Warner Robins, GA 310886283 United States |