Aircraft N105TC Data
2
aircraft records found
N105TC
1984 Beech C90A King Air, c/n LJ-1086
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | C90A King Air Search all Beech C90A King Air |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | LJ-1086 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 9 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N105TC |
| Mode S (ICAO24) Code | A018F3 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2011-02-07 |
| Air Worthiness Test | 1984-07-27 |
| Last Action Taken | 2011-02-07 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2011-08-09 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
299 S Main St Fl 12 Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N105TC
1984 Cessna 425 Conquest I, c/n 425-0205
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | 425 Conquest I Search all Cessna 425 Conquest I |
| Year built | 1984 |
| Construction Number (C/N) | 425-0205 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 12 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-prop |
| Engine Manufacturer and Model | Pratt & Whitney Canada PT6A-60A |
| Also Registered As |
N111SU
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N105TC |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1992-02-14 |
Owner
| Owner | Pilgrims Holdings Ltd |
| Address |
Hickory Corners, Michigan United States |