Aircraft N107A Data
4
aircraft records found
N107A
1988 Gulfstream Aerospace G-IV, c/n 1070
Airframe Info
| Manufacturer | Gulfstream Aerospace |
| Model | G-IV Search all Gulfstream Aerospace G-IV |
| Year built | 1988 |
| Construction Number (C/N) | 1070 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Tay Mk. 610-8 |
| Also Registered As |
N40KJ
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N107A |
| Mode S (ICAO24) Code | A01EB5 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2007-07-06 |
| Air Worthiness Test | 1988-09-13 |
| Last Action Taken | 2007-09-06 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Airtime Llc |
| Address |
9894 52nd St Kenosha, WI 53144 United States |
| Region | Great Lakes |
N107A
1969 Grumman G-1159 Gulfstream II, c/n 53
Airframe Info
| Manufacturer | Grumman |
| Model | G-1159 Gulfstream II Search all Grumman G-1159 Gulfstream II |
| Year built | 1969 |
| Construction Number (C/N) | 53 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 22 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Spey 511-8 |
| Also Registered As |
N104VV
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N107A |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 1969-04-00 |
Owner
| Owner | ARAMCO |
| Address |
Jeddah, Saudi Arabia |
N107A
Aerospatiale AS-350B-3 Ecureuil, c/n 4799
Airframe Info
| Manufacturer | Aerospatiale |
| Model | AS-350B-3 Ecureuil Search all Aerospatiale AS-350B-3 Ecureuil |
| Construction Number (C/N) | 4799 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Also Registered As |
N3938A
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N107A |
| Mode S (ICAO24) Code | A01EB5 |
| Certification Issued | 2009-02-26 |
| Last Action Taken | 2009-04-24 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 2010-06-01 |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Wells Fargo Bank Northwest Na Trustee |
| Address |
Mac U1228-120 Salt Lake City, UT 84111 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N107A
Dassault Falcon 50, c/n 186
Airframe Info
| Manufacturer | Dassault |
| Model | Falcon 50 Search all Dassault Falcon 50 |
| Construction Number (C/N) | 186 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 10 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Also Registered As |
N25SJ
Valid
|
Aircraft
| Registration Number | N107A |
| Current Status | de-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, United States |