Aircraft N1093A Data
2
aircraft records found
N1093A
1999 Boeing 767-36N/ER, c/n 30111 l/n 776
Latest photos of N1093A
Airframe Info
| Manufacturer | Boeing |
| Model | 767-36N/ER Search all Boeing 767-36N/ER |
| Year built | 1999 |
| Construction Number (C/N) | 30111 |
| Line Number (L/N) | 776 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-80C2B7F |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1093A |
| Mode S (ICAO24) Code | A028E5 |
| Current Status | Valid |
| Delivery Date | 2017-05-04 |
Owner
| Owner | Andromeda Leasing (Aamazon Prime) |
| Address |
, United States |
N1093A
Hughes 269C, c/n 1290866
Airframe Info
| Manufacturer | Hughes |
| Model | 269C Search all Hughes 269C |
| Construction Number (C/N) | 1290866 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 3 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Lycoming HIO-360-D1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N1093A |
| Mode S (ICAO24) Code | A028E5 |
| Current Status | Deregistered |
| Registration Cancel Date | 1989-05-01 |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |