Aircraft N1096W Data
2
aircraft records found
N1096W
A02962
2023 Cirrus Design Corp SR22T, c/n 9053
Airframe Info
| Manufacturer | Cirrus Design Corp |
| Model | SR22T Search all Cirrus Design Corp SR22T |
| Year built | 2023 |
| Construction Number (C/N) | 9053 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental Motor TSIO-550-K |
Aircraft
| Registration Number | N1096W |
| Alternative Code/Name | A02962 |
| Mode S (ICAO24) Code | 50024542 |
| Current Status | Registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
Pleasanton, California 94588 8531 United States |
N1096W
1973 Beech F33A, c/n CE-436
Airframe Info
| Manufacturer | Beech |
| Model | F33A Search all Beech F33A |
| Year built | 1973 |
| Construction Number (C/N) | CE-436 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 5 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor IO 520 SERIES |
Aircraft
| Registration Number | N1096W |
| Mode S (ICAO24) Code | A02962 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 2001-06-29 |
| Air Worthiness Test | 1973-04-26 |
| Last Action Taken | 2007-02-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Gta Air Inc |
| Address |
Lancaster, TX 75146 United States |
| Region | Southwestern |