Aircraft N109W Data
3
aircraft records found
N109W
1985 Agusta A-109A-II, c/n 7301
Airframe Info
| Manufacturer | Agusta |
| Model | A-109A-II Search all Agusta A-109A-II |
| Year built | 1985 |
| Construction Number (C/N) | 7301 |
| Aircraft Type | Rotorcraft |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Turbo-shaft |
| Engine Manufacturer and Model | Allison 250-C20B |
Aircraft
| Registration Number | N109W |
| Mode S (ICAO24) Code | A02817 |
| Current Status | De-registered |
| Delivery Date | 2016-05-12 |
| Registration Cancel Date | 2016-12-19 |
Owner
| Owner | One Zero Nine-FTO Incorporated trusee |
| Address |
Wilmington, Delaware 19805 United States |
N109W
Hispano HA-1112-M1L Buchon, c/n 234
Latest photos of N109W
Airframe Info
| Manufacturer | Hispano |
| Model | HA-1112-M1L Buchon Search all Hispano HA-1112-M1L Buchon |
| Construction Number (C/N) | 234 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 1 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Rolls-Royce Merlin 500 V-12 |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N109W |
| Mode S (ICAO24) Code | A02817 |
| Current Status | De-registered |
| Registration Cancel Date | 2009-11-18 |
Owner
| Owner | Co-Owned |
| Address |
, United States |
User Comments
Admin, 2013-12-19 16:53:23
After a long rebuilt this plane made its first flight on October 5th, 2000. It was owned by Harold Kindsvater and based at the former Castle AFB in California. Even the FAA registry denotes this aircraft as a Messerschmidt ME-109, however, it is clearly a Spanish built Hispano HA-1112. It is wearing German Winkel-Dreieck-Strich markings of Jagdgeschwader 27.
As G-AWHT it was used as a Messerschmitt Bf-109 in the movie The Battle of Britain in 1969. Note the cowling shape indicating it is Rolls-Royce powered. It was originally Spanish Air Force C4K-169.
As G-AWHT it was used as a Messerschmitt Bf-109 in the movie The Battle of Britain in 1969. Note the cowling shape indicating it is Rolls-Royce powered. It was originally Spanish Air Force C4K-169.
N109W
Agusta A-109, c/n 7136
Airframe Info
| Manufacturer | Agusta |
| Model | A-109 Search all Agusta A-109 |
| Construction Number (C/N) | 7136 |
| Number of Seats | 8 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N109W |
| Mode S (ICAO24) Code | A02817 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |