Aircraft N10A Data
2
aircraft records found
N10A
Spirit of America
1979 Goodyear GZ-20A, c/n 4117
Latest photos of N10A
Airframe Info
| Manufacturer | Goodyear |
| Model | GZ-20A Search all Goodyear GZ-20A |
| Year built | 1979 |
| Construction Number (C/N) | 4117 |
| Aircraft Type | Blimp/Dirigible |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Continental IO-360-D |
Aircraft
| Registration Number | N10A |
| Alternative Code/Name | Spirit of America |
| Mode S (ICAO24) Code | A0025B |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1979-09-20 |
| Air Worthiness Test | 1979-10-03 |
| Last Action Taken | 2008-05-20 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Goodyear Tire & Rubber Co |
| Address |
Akron, OH 44316 United States |
| Region | Great Lakes |
N10A
Goodyear GZ-20A, c/n C64
Airframe Info
| Manufacturer | Goodyear |
| Model | GZ-20A Search all Goodyear GZ-20A |
| Construction Number (C/N) | C64 |
| Number of Seats | 7 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N10A |
| Mode S (ICAO24) Code | A0025B |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |