Aircraft N10DC Data
4
aircraft records found
N10DC
1971 Douglas DC-10-10, c/n 46501 l/n 2
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-10-10 Search all Douglas DC-10-10 |
| Year built | 1971 |
| Construction Number (C/N) | 46501 |
| Line Number (L/N) | 2 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-6D1A |
| Also Registered As |
Aircraft
| Registration Number | N10DC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | |
| Address |
McDonnell Douglas , United States |
N10DC
1970 McDonnell Douglas DC-10-10, c/n 46500
Airframe Info
| Manufacturer | McDonnell Douglas |
| Model | DC-10-10 Search all McDonnell Douglas DC-10-10 |
| Year built | 1970 |
| Construction Number (C/N) | 46500 |
| Aircraft Type | Fixed wing multi engine |
| Number of Seats | 345 |
| Number of Engines | 3 |
| Engine Type | Turbofan |
| Engine Manufacturer and Model | General Electric CF6-6K |
| Also Registered As |
|
Aircraft
| Registration Number | N10DC |
| Current Status | De-registered |
Owner
| Owner | McDonnell Douglas Corporation |
| Address |
, United States |
N10DC
Cessna TU206G, c/n U206-05366
Airframe Info
| Manufacturer | Cessna |
| Model | TU206G Search all Cessna TU206G |
| Construction Number (C/N) | U206-05366 |
| Aircraft Type | Fixed wing single engine |
| Number of Seats | 6 |
| Number of Engines | 1 |
| Engine Type | Reciprocating |
| Engine Manufacturer and Model | Cont Motor TSIO-520 SER |
Aircraft
| Registration Number | N10DC |
| Mode S (ICAO24) Code | A002A9 |
| Certification Class | Standard |
| Certification Issued | 1999-04-16 |
| Air Worthiness Test | 1986-03-19 |
| Last Action Taken | 2007-08-16 |
| Current Status | Valid |
Owner
| Registration Type | Corporation |
| Owner | Kodiak Fish Co Inc |
| Address |
Ferndale, WA 98248 United States |
| Region | Northwest Mountain |
N10DC
Douglas DC-3-G202A, c/n 4093
Airframe Info
| Manufacturer | Douglas |
| Model | DC-3-G202A Search all Douglas DC-3-G202A |
| Construction Number (C/N) | 4093 |
| Number of Seats | 32 |
| Number of Engines | 2 |
Aircraft
| Registration Number | N10DC |
| Mode S (ICAO24) Code | A002A9 |
| Current Status | Deregistered |
Owner
| Owner | |
| Address |
, |